Pripravujeme pre Teba a Tvojich priateľov 32. ročník pešej mládežníckej púte Muráň-Levoča, ktorá sa bude konať od 27.6. do 2.7. 2023.

Registrácia bude prebiehať v Muráni v areáli školy v utorok 27. 6. 2023 od 17:00. Cesta od zastávky bude značená – určite to nájdete! Ak by ste prišli skôr, môžete si vybehnúť na Muránsky hrad – je odtiaľ pekný výhľad na okolie.  Ráno sa odchádza hneď po sv. omši.

Púť sa začína sv. omšou v utorok o 20:00 v Muráni a oficiálne končí v sobotu polnočnou omšou na Levočskej hore. Účastnícky poplatok je 30 eur pre študentov a 40 eur pre pracujúcich, platí sa na mieste.

Ubytovanie

Ubytovanie je možné v školách/telocvičniach (Muráň, Hranovnica, Spišský Štvrtok, Levoča), všeúčelová hala (Telgárt), prípadne v stanoch. Mať so sebou stan nieje podmienkou.

Putovanie

Pri balení na pešiu púť z Muráňa do Levoče, je dôležité zvoliť správnu výbavu. Odporúčame vziať so sebou kvalitné turistické topánky alebo trekové sandále, aby ste sa vyhli možným pľuzgierom a zraneniam na nohách. Zároveň nezabudnite na turistické oblečenie, ktoré by malo byť vhodné pre chladnejšie počasie v Telgárte a pre možnosť dažďa. Odporúčame vrstvové oblečenie, aby ste sa mohli prispôsobiť teplotným zmenám počas dňa.
Keďže nocovanie sa uskutoční buď v školských telocvičniach, možnosť spať pod širakom prípadne vlastný stan, nezabudnite si so sebou vziať spacák a karimatku na pohodlný spánok. Okrem toho odporúčame vziať so sebou aj malý batôžtek s vecami, ktoré potrebujete počas dňa, ako napríklad pláštenku, ochranný krém, nádobu na jedlo a pitný režim. Nezabudnite, že počas púte môže byť cesta náročná, preto odporúčame, aby ste sa riadili heslom „Menej je viac“ a zvolili si základné veci, ktoré vám budú slúžiť na ceste. Treba si zobrať aj základnú lekársku výbavu vrátane liekov, ktoré bežne užívate. V prípade, že trpíte nejakým ochorením alebo užívate špeciálne lieky, nezabudnite si ich zobrať so sebou a oznámiť to organizátorom. Odporúčame si zobrať aj osobné hygienické potreby a uterák.
S týmto základným vybavením sa môžete tešiť na nezabudnuteľný zážitok, ktorý vás zavedie cez nádhernú prírodu a historické pamiatky Slovenska. Putujeme v skupinách, kde je čas na rozhovor, spievanie, hry atď. Počas putovania je prestávka na obed a prácu v skupinách. Veľké batohy sa cez deň prevážajú autami, takže sa netreba báť túry so 20-kilovým batohom. Ale určite si nezabudnite doniesť menší batoh,
v ktorom si budete so sebou nosiť jedlo, vodu, pršiplášť a iné veci, ktoré budete potrebovať počas putovania.

put-403

Čo so sebou?

Každý skúsený pútnik to už ovláda, ale pre tých menej skúsených, prípadne zábudlivých je tu zoznam vecí, ktoré by ste si nemali zabudnúť priniesť so sebou:

  • oblečenie do každého počasia – putuje sa v každom počasí, takže netreba zabudnúť niečo proti slnku, opaľovací krém a pršiplášť, tiež niečo teplé – na Levočskej hore býva zima,
  • pohodlnú obuv – aspoň 2 páry,
  • fľašu na vodu
  • karimatka, spacák, doklady, lieky, hygienické potreby,
  • Sväté písmo,
  • hudobný nástroj,
  • ešus alebo misku (na polievku), pohár na čaj/vodu
  • prípadne stan – kto nechce spať v telocvični/škole/hale ale vonku.

Stravovanie

Chlieb a voda je pre každého pútnika zabezpečená. Ostatnú stravu si každý zabezpečuje sám, ale obyvatelia obcí cez ktoré prechádzame majú dobrý zvyk že nás vždy niečím pohostia (poliecka, klobásky, koláče…), takže nieje potrebné brať si toho so sebou veľa. Okrem toho sú v každej dedinke malé obchody, kde sa dá čo to kúpiť.

Doprava

Do Muráňa sa dá dostať autobusom, prípadne sa dá ísť vlakom do Červenej Skaly a odtiaľ autobusom alebo pešo. Ak sa nazbierate väčšia skupina, na vlaku sa dá vybaviť skupinová zľava. Ak by bol záujem, dá sa po vás prísť do Červenej Skaly autom. Všetko sa dá dohodnúť, len sa nám treba ozvať ;o).

Tu sú kontakty na pár ľudí, ktorí budú mať na starosti organizovanejší odchod na púť z rôznych miest Slovenska, prípadne vám budú vedieť poradiť čo a ako, čiže sa im môžete ozvať. Ak idete ako väčšia skupinka, môžete nám na mail poslať kontakt na vás, aby sa k vám prípadne mohol pridať niekto, kto ide sám.

InfoJanko Gombala0915 893 678
ČadcaMartin Potočiar0944 981 687
OravaMichal Flajs0908 238 464
ZvolenMegy Spišková0911 896 867
Nitra, LeviceAdam Jurík0944 828 482
Varín, ŽilinaEvka Halúsková0944 535 691
BratislavaMartin Prieložný0918 871 661
TopoľčanyDominika Balková0904 595 271
Partizánske a BošanyCyril/Peter Bôžik0948 606 860